Mikä on edullisin tuotantovaihtoehto?

Ohjelma laskee eri tuotantovaihtoehdosta edullisimman.
esim. Yritys valmistaa piirilevyjä kahdella eri linjalla A ja B. Linjalla A muutuvat kustannukset ovat 21.2 euroa/kpl ja kiinteät 8000 euroa, linjalla B mukut 22.2 euroa/kpl ja kiinteätkustannukset 1600 euroa. Ostettuna se maksaisi 22.5 euroa/kpl, kysynnän arvellaan olevan 6500 kpl.
Mikä on edullisin tapa tuottaa piirilevyt?
Kokonaiskustannus = kysyntä*muku + kiku

Osto: €/kpl
Kysyntä: kpl
mukua: €/kpl
mukub: €/kpl
kikua:
kikub:
Kokonaiskustannukset:
A:
B:
Osto:
edullisin on:

Google+ Facebook Twitter
Raha ja talous

Tämä sivusto käyttää evästeitä mainosten personointiin. Käyttämällä sivustoa hyväksyt evästeiden käytön. Lisää tietoja Ok